98. rocznica śmierci rewolucjonistów Luksemburg i Liebknechta w Berlinie

PMP wzięła udział 15 stycznia w corocznej manifestacji upamiętniającej wielkich działaczy ruchu robotniczego: Różę Luksemburg i Karola Liebknechta. Manifestacja, która zgromadziła około 10 tysięcy osób, odbyła się w stolicy Niemiec – Berlinie.
Postępowa Młodzież Polski godnie reprezentowała tego dnia polski rewolucyjny ruch robotniczy na ulicach Berlina.
Pomimo mroźnej pogody i śniegu uczestnicy demonstracji zachowali pozytywne usposobienie. Dopisała frekwencja oraz rewolucyjne nastroje.

Przypomnijmy: 15 stycznia 1919 roku Róża Luksemburg wraz z Karolem Liebknechtem zostali aresztowani w Wilmersdorfie po udziale w Rewolucji Niemieckiej 1919 roku. Powstanie to objęło Berlin, jednak w krótkim czasie upadło.
Policja przekazała więźniów żołnierzom Freikorpsu, którzy po przesłuchaniu pobili, a następnie strzałem z pistoletu w skroń zamordowali Różę Luksemburg. Jej zwłoki wrzucono do kanału Landwehrkanal, gdzie odnaleziono je dopiero 1 lipca tego samego roku.

Tegoroczna manifestacja spotkała się z dużym zainteresowaniem mieszkańców miasta. Polska lewica godnie reprezentowana tego dnia w Niemczech przez PMP przypominała uczestnikom o polskich korzeniach Róży Luksemburg (urodzona w Zamościu).
Jej wybitna działalność i ogromny dorobek teoretyczny są dla młodych polskich postępowców wzorem do naśladowania w codziennej aktywności zmierzającej do odbudowy rewolucyjnego ruchu robotniczego na ziemiach polskich.
Poniżej prezentujemy materiał wideo (dzięki uprzejmości PostepTV).

Redakcja Postep.org.

Post Author: Postep

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *