Forum

Niewolnicy.  

  RSS

Katarzyna A.
(@katarzyna-a)
Member Admin
Dołączył:5 miesięcy  temu
Posty: 12
24/08/2017 8:11 pm  

Zapraszam do dyskusji o współczesnym niewolnictwie. Ma miejsce a moze nie? Jak jest Waszym zdaniem. A może ma miejsce tylko nie jesteśmy tego świadomi...Co sądzicie?


OdpowiedzCytat
Lion_Luk
(@lion_luk)
Member Admin
Dołączył:5 miesięcy  temu
Posty: 56
25/08/2017 10:42 pm  

Niewolnictwo współczesne jest faktem, a nie wymysłem. To zaś, że spora ilość ludzi na świecie nie ma o tym pojęcia to też truizm.

Współczesne niewolnictwo różni się od tego oficjalnego sprzed kilku tysięcy lat jedynie jednym szczegółem: otwartością i legalnością. Kiedyś było ono legalne i "powszechnie" akceptowalne. Dziś - z racji swej nielegalności i "powszechnego" potępienia - niewolnictwo zeszło do głębokiego podziemia.

Ciężko dokładnie jest oszacować liczbę dzisiejszych niewolników, z pewnością są to jednak liczby idące w miliony. Poczynając od jeńców wojennych, których prawa nie są przestrzegane, poprzez podbitą przez fanatyków religijnych ludność cywilną, a kończąc na grupach ludzi typu nielegalni imigranci, osoby zmuszane do prostytucji oraz niewolniczej pracy wynikającej z oszustwa, szantażu itd.

Moim zdaniem całkowite zniwelowanie zjawiska niewolnictwa możliwe będzie dopiero w momencie zwycięstwa globalnego socjalizmu. Nie widzę po prostu możliwości wyeliminowania tego zjawiska w warunkach prywatnej własności środków produkcji.


OdpowiedzCytat
Katarzyna A.
(@katarzyna-a)
Member Admin
Dołączył:5 miesięcy  temu
Posty: 12
28/08/2017 1:34 pm  

A my? Czy też jesteśmy niewolnikami?


OdpowiedzCytat
Partia
(@partia)
Member Admin
Dołączył:5 miesięcy  temu
Posty: 17
10/09/2017 6:41 am  

Formalnie, prawnie rzecz biorąc: nie.

W praktyce, jeśli rozważyć przymus ekonomiczny (konieczność sprzedawania swej pracy, swego czasu i życia by przeżyć w kapitalizmie) to można powiedzieć, że tak - jesteśmy współczesnymi niewolnikami.

Wszystko zależy jak na to spojrzeć 🙂

Edytowany:5 miesięcy  temu

OdpowiedzCytat
Piotr K
(@piotr-kilen)
Member Admin
Dołączył:5 miesięcy  temu
Posty: 44
13/09/2017 3:03 pm  

Bardzo wdzięcznym przykładem do analizy różnicy pomiędzy niewolnikami, a proletariuszami, dają nam Stany Zjednoczone Ameryki Północnej w XIX wieku. Współczesna propaganda burżuazyjna, będzie strać się przekonać nas, że chodziło tu o wyzwolenie Murzynów spod nieludzkiego traktowania i właśnie zniewolenia. (Mam na myśli oczywiście wojnę domową w Ameryce w latach 1861-1865) Cóż oczywiście było wielu myślicieli i działaczy społecznych, którzy faktycznie chcieli znieść niewolnictwo z pobudek bardzo szlachetnych i z dobroci serca. Jednakże należy mieć świadomość, że sytuacja bytowa/materialna niewolnika była podobna, a nawet czasami nieco lepsza od sytuacji materialnej przemysłowego robotnika z północy !!! Po prostu burżuazja ze stanów znajdujących się na północy kraju pragnęła znieść niewolnictwo, aby zaprowadzić na Południu swoje porządki prawno-społeczno-ekonomiczne, bo było to w ich interesie, gdyż nowoczesny przemysł i w ogóle nowoczesna gospodarka oparta o wyzysk proletariuszy jest bardziej wydajna niż feudalno-niewolniczo- kapitalistyczny system Konfederatów. Sytuacja bytowa robotników amerykańskich w XIX i w pierwszej połowie XX wieku była fatalna. A i tak mówi się o tym, że była lepsza niż w Europie. Mitologia amerykańska podkreśla fakt, że można było dzięki swojej przedsiębiorczości, ciężkiej pracy, pomysłowości, kreatywności itd. szybko dorobić się majątku. I w istocie części ludzi  się udawało, i stanowili oni wzór do naśladwania- podziwiano ich i bardzo silnie propagowano taki proces nazywany: "Od pucybuta do milionera". Podziwiano tak zwanych "self made manów" czyli osoby które właśnie dzięki ciężkiej pracy, twardemu charakterowi, uporowi itd. z nędzarzy stawali się bogaczami. Generalnie jak się popatrzy na klasyków literatury amerykańskiej- wielu z nich gloryfikuje kapitalizm i przez co krzewi, takie właśnie myślenie wśród ludzi. Na szczęście (mimo iż nie jestem ekspertem od kultury amerykańskiej, ani jakoś specjalnie mnie ona nie interesuje), we współczesnej kulturze masowej, można znaleźć krytykę kapitalizmu i całkiem postępowe myślenie.


OdpowiedzCytat
Kobiety
(@kobiety)
Member Admin
Dołączył:5 miesięcy  temu
Posty: 20
27/09/2017 1:58 am  

Fakt jest faktem, iż współczesna klasa robotnicza niewiele wybiła się w praktyce ponad stan byłych niewolników. Ówczesnym niewolnikom właściciel zapewniał w końcu i zakwaterowanie i wyżywienie i podstawową opiekę.

Współczesny kapitalizm zaś - pomimo, iż formalnie jesteśmy "zupełnie wolni" - oznacza konieczność płacenia przez robotników za wszystkie wyżej wspomniane "luksusy" z własnej kieszeni.

Edytowany:4 miesiące  temu

OdpowiedzCytat
  
Praca