Forum

Hiszpania i Katalonia  

  RSS

Mlodziez
Member Admin
Dołączył:2 miesiące  temu
Posty: 8
03/10/2017 6:48 pm  

Witamy.

Jakie jest Wasze zdanie na temat samego referendum niepodległościowego w Katalonii 1 października oraz co sądzicie o jego wynikach? Za niepodległością? Przeciw samostanowieniu? Za integralnością państwa? Za demokracją? Przeciw brutalności policji?

Bardzo interesujący temat 🙂


OdpowiedzCytat
Lion_Luk
Member Admin
Dołączył:2 miesiące  temu
Posty: 35
08/10/2017 10:37 pm  

Moim zdaniem Hiszpania powinna zachować integralność terytorialną. Obywatele Hiszpanii powinni walczyć (zjednoczeni) przeciw kapitalizmowi, o demokratyczną i socjalną republikę.

Rozbicie państwa na federalizmy, wrogie sobie prowincje itp. to zdecydowany krok w tył - zarówno politycznie, ekonomicznie, jak i klasowo. Dla klasy robotniczej tego państwa znacznie lepsze było by wywalczenie republiki i socjalizmu w całej Hiszpanii, zamiast rozbijanie państwa na zwalczające się regionalizmy.

To są kwestie - jak sądzę - dla każdego postępowca oczywiste i nie wymagające wyjaśnień.

Jeśli jednak to zostało już powiedziane i wyjaśnione, to nadal pozostaje kwestia przeprowadzonego referendum, w którym ponad 90% uprawnionych do głosowania Katalończyków opowiedziało się za niepodległością, opuszczeniem Hiszpanii i zaprowadzeniem republikańskiej formy rządów. To jest demokratyczna wola ludu Katalonii - i co do tego także nie ma żadnych wątpliwości.

Wypada jedynie uszanować wolę Katalonii i wyrazić naszą solidarność z Tow. z tego regionu, którzy opowiedzieli się po stronie samodzielności. Kwestia brutalności policji jest dosyć oczywista: należy ją potępić ze strony całej postępowej i demokratycznej opinii publicznej, ze strony komunistów, rewolucjonistów i wszystkich antyfaszystów świata.


OdpowiedzCytat
karolg12345
Member Admin
Dołączył:2 miesiące  temu
Posty: 50
09/10/2017 3:45 am  

Osobiście nie widzę nic złego w rozbiciu dzielnicowym dominujących krajów imperialistycznych gdyż to osłabia ich jedność oraz spójność dlatego podobnie jak nie tylko nie mam nic przeciwko Katalonii tak samo nie mam nic przeciwko kraju Basków czy niepodległości Śląska - byle tylko osłabić dominujący sojusz imperialistyczny na świecie (NATO).


OdpowiedzCytat
  
Praca