Forum

Najlepsza strategia dla ruchu robotniczego i lewicy w Polsce  

  RSS

Postep
(@Postep)
Member Admin
Dołączył:8 miesięcy  temu
Posty: 23
22/08/2017 6:33 am  

Witam.

Jaka jest Waszym zdaniem najlepsza na chwilę obecną strategia dla szeroko pojętej lewicy oraz ruchu robotniczego w naszym kraju?

Czy budowa partii robotniczej i udział w wyborach jest tym czego potrzebujemy? Czy może raczej należy nastawić się na kolejną nadchodzącą wojnę imperialistyczną i liczyć na pomyślny obrót spraw w kontekście międzynarodowym?

Czy powinniśmy zacząć od budowy klasowego związku zawodowego, utworzenia partii robotniczej, czy też należy skupić się na konstrukcji spółdzielni pracy, która zapewni konieczne dla działalności środki finansowe?

Jakie jest Wasze zdanie w temacie?


OdpowiedzCytat
karolg12345
(@karolg12345)
Member Admin
Dołączył:5 miesięcy  temu
Posty: 67
23/08/2017 3:25 am  

Ciężko jednoznacznie powiedzieć - wybory z całą stanowczością odrzucam gdyż zbyt rzadko dają wymierne korzyści klasie robotniczej z jednej strony, samej partii (często partie komunistyczne pod wpływem kampanii wyborczych itp. legalnych metod walki rosną wszeż ale zbyt ostro obniżają swój rewolucyjny/teoretyczny poziom) a z drugiej legitymizują panujący ustrój gdyż sprowadzają walkę klas do oddania głupiego głosu raz na kilka lat.

Czekanie na kolejną wojnę również jest bezsensu gdyż niekoniecznie ona prędko nadejdzie a nawet jeśli to bez struktur i tak będzie nam po prostu ciężko.

Pozostałe dwa kierunki wydają się najlepsze i w mojej opinii właściwy będzie ten który będzie realny szybciej - tu sprawa zależy już od wielu czynników zewnętrznych i nie odrzucałbym żadnego rozwiązania. 


Zwiazek polubić
OdpowiedzCytat
Katarzyna A.
(@katarzyna-a)
Member Admin
Dołączył:5 miesięcy  temu
Posty: 12
28/08/2017 1:05 pm  

Moim zdaniem musimy zacząć od  utworzenia spółdzielni pracy, która stanie się źródłem naszego finansowania. Tylko mając stałe źródło dochodu możemy myśleć o dalszej działalności politycznej. 


Zwiazek i Partia polubić
OdpowiedzCytat
Postep
(@Postep)
Member Admin
Dołączył:8 miesięcy  temu
Posty: 23
05/09/2017 2:46 pm  

Macie rację co do tego, iż nie sposób przewidzieć kiedy nadejdzie kolejna imperialistyczna wojna światowa. Można się jej spodziewać równie dobrze za dwa lata, jak i za lat dwadzieścia.

W międzyczasie (oczywiście) trzeba coś robić, organizować się i dążyć do odbudowy rewolucyjnego ruchu robotniczego w PL.

Pomysł utworzenia spółdzielni pracy jest koniecznością. Potrzebujemy w końcu ogromnych środków finansowych na działalność. Nie należy jednak zapominać też o potrzebie organizowania się w klasowy związek zawodowy oraz partię robotniczą, bez których sama spółdzielnia nie będzie znaczyć praktycznie nic.

Co pierwsze? Pytanie wydaje się być nadal aktualne i otwarte.


OdpowiedzCytat
karolg12345
(@karolg12345)
Member Admin
Dołączył:5 miesięcy  temu
Posty: 67
05/09/2017 10:48 pm  

Co pierwsze...? Tak na prawdę odpowiedź na to pytanie zależy tylko od odpowiedzi na inne pytanie - postawione przez Lenina w jednej z jego najsłynniejszych prac czyli "Co robić?".


OdpowiedzCytat
Piotr K
(@piotr-kilen)
Member Admin
Dołączył:5 miesięcy  temu
Posty: 44
13/09/2017 2:20 pm  

Samodzielna nauka marksizmu-leninizmu. Propagowanie i przybliżanie tej filozofii ludziom.

Kiedy ma miejsce dyskusja światopoglądowa z przedstawicielami innych koncepcji politycznych, wystrzegać się atakowania i jak to się teraz określa "masakrowania" kogokolwiek, gdyż dzięki temu jedynie wzmacniamy naszych przeciwników politycznych. Ograniczyć się do przedstawiania swojej koncepcji rozwoju społeczno-politycznego. Tworzenie spółdzielni pracy jest fantastycznym pomysłem, gdyż uczy zorganizowania i dyscypliny, wzmacnia więzi międzyludzkie i  w pewnym stopniu uniezależnia ekonomicznie co jest niezwykle istotne. Nie zgodzę się, że sama spółdzielnia nic nie znaczy. W aktualnej sytuacji politycznej znaczy bardzo wiele. Należy pamiętać, że demokracja burżuazyjna (czyli to co mamy teraz), jest tak naprawdę demokracją fasadową- czyli nie wchodząc w szczegóły, bo dużo by o tym pisać- jest stworzona przez burżuazję i i istnieje dla interesu burżuazji. Jest elementem starożytnej strategii "igrzysk i chleba". W tym przypadku są to igrzyska. Kolorowe plakaty, reklamy telewizyjne, potem fantastyczna zabawa dla gawiedzi w postaci głosowania, a na końcu gdy liczone są głosy jest napięcie i dzika ekstaza lub czarna rozpacz- tak jak w jakiejś grze typu piłka nożna. Jest taka dosyć znana wypowiedź Lucy Parsons: "Never be deceived that the rich will allow you to vote away their wealth".  Kapitalizm wyklucza istnienie demokracji. Demokracja burżuazyjna jest narzędziem, dzięki któremu klasa posiadająca środki produkcji kontroluje masy, wyzyskuje i wykorzystuje je. A najgorsze jest to że masy często są jeszcze wdzięczne za istniejący stan rzeczy, bo niestety myślą myślami klasy panującej. A przecież nie są klasą panująca tylko proletariatem. Mistrzami  tej strategii to znaczy kontrolowaniu i maksymalnemu wykorzystywaniu mas są oczywiście Amerykanie i generalnie kraje w których przoduje kapitalizm UK, USA, generalnie anglo-sasi. Oni bardzo dobrze opanowali wiele strategi socjotechnicznych, psychologicznych i innych, aby ogłupiać masy.  Dlatego tak ważna jest nauka i to  nie tylko marksizmu-leninizmu. 

 

 

 


Zwiazek polubić
OdpowiedzCytat
Piotr K
(@piotr-kilen)
Member Admin
Dołączył:5 miesięcy  temu
Posty: 44
13/09/2017 2:29 pm  

Rewolucja może udać się jedynie wtedy gdy poprą nas szerokie masy społeczeństwa- to zaś nastąpi gdy będą one uświadomione. Dlatego tak ważna jest nauka. I szerzenie tej nauki wśród mas. Wtedy przemoc rewolucyjna będzie zjawiskiem marginalnym, gdyż bogaczy jest zawsze mało, a i tak niektórzy z nich przejdą na stronę rewolucji.


Zwiazek i Partia polubić
OdpowiedzCytat
karolg12345
(@karolg12345)
Member Admin
Dołączył:5 miesięcy  temu
Posty: 67
13/09/2017 10:52 pm  

Nie zgodzę się z Wami co do nie atakowania przeciwnika - powinniśmy zawsze i wszędzie prowadzić taką politykę jaka będzie korzystna dla nas  tzn. cofać się kiedy przymusza nas sytuacja, atakować kiedy jest to korzystne - ofensywa nie jest z natury zła czy dobra to tylko narzędzie może być użyteczne. Co do wyborów to pełna zgoda.


OdpowiedzCytat
Lion_Luk
(@lion_luk)
Member Admin
Dołączył:5 miesięcy  temu
Posty: 56
19/09/2017 1:04 am  

Nie widzę przyszłości przed nami, jeśli nie zgromadzimy dosyć pokaźnych środków finansowych, które pozwolą nam w przyszłości na realne rozwinięcie skrzydeł i zabezpieczenie się na wypadek wielu "przeciwności losu".

Nawet W. I. Lenin rozumiał tę zasadę biorąc sporą kasę od Niemców - żeby tym skuteczniej i szybciej doprowadzić do wywołania Rewolucji Październikowej 🙂

Bez ogromnych środków finansowych ani rusz (niestety).


Zwiazek polubić
OdpowiedzCytat
karolg12345
(@karolg12345)
Member Admin
Dołączył:5 miesięcy  temu
Posty: 67
19/09/2017 3:52 am  

Spoko Tow. wszyscy jesteśmy zgodni co do tego, że w linii generalnej kasa zawsze jest potrzebna ale jeżeli Partia będzie miała szansę ruszyć przed spółdzielnią to niech tak będzie - nie jestem sobie nawet w stanie wyobrazić innej sytuacji szczerze mówiąc - chodzi mi o to, że gromadzimy i posiadamy jako takie kontakty z ludźmi w różnym wieku itd. jeśli zgłosi się do nas 500 osób w przyszłym roku ale nie będą chętni na spółdzielnie to co im powiecie - może kiedyś...? Jedyne o co mi chodzi w tej dyskusji to żeby odrzucić te czy inne absoluty.

Zawsze i wszędzie wszystko ulega przemianom, historia kołem się nie toczy wobec tego nie możemy ani zamykać się na te czy inne rozwiązania.

Faktycznie bolszewicy byli nieźle przygotowani ale rewolucja (w początkowej fazie) kubańska odbywała się praktycznie bez żadnego przygotowania (poza teoretycznym) - wszystko co Fidel, Raul, Guevara i pozostali mieli to stracili podczas sztormu w trakcie słynnego desantu na Granmę.

Edytowany:4 miesiące  temu

Partia polubić
OdpowiedzCytat
Birkut
(@birkut)
Nowy
Dołączył:4 miesiące  temu
Posty: 2
23/09/2017 6:59 pm  

Towarzysze,

W obecnej sytuacji wypadałoby skupić się na przywróceniu zaufania społecznego do lewicowych ideałów. Aktualnie słowo "lewak" używane jest w formie epitetu, a jakakolwiek wzmianka o socjalizmie powoduje o zwykłego Kowalskiego skojarzenia z biedą, rusyfikacją i kolejkami po cukier. Wraże siły zrobiły naprawdę dobrą robotę, jeżeli chodzi o obrzucanie czerwonego sztandaru błotem. Jednym z celów - być może nawet priorytetowym - w obecnej chwili jest znalezienie skutecznych sposobów na zmianę tej sytuacji.

Paradoksalnie, aktualny przesyt antykomunistycznej retoryki, działa na naszą korzyść. Widać, że sporo osób jest już zmęczonych taką narracją, a pozytywne strony PRL zaczynają być argumentem w dyskusjach. Wydaje mi się to dobrym fundamentem do realnych działań. Partia Robotnicza w tej chwili nie ma większych szans na przebicie się przez koneksje i finanse obecnych na scenie politycznych "grubych ryb". Spójrzmy prawdzie w oczy, Towarzysze - statystyczny obywatel nie działa w oparciu o lekturę dzieł wybitnych ekonomistów i politologów i trudno oczekiwać, że nagle masy zaczną sięgać po "Manifest Komunistyczny".

Tutaj konieczne są działania w przestrzeni publicznej. Ulotki, afisze i blogi są bardzo potrzebne, manifestacje i wiece to także potężna broń. Jednakże ludzie zmęczeni są już reklamą i krzyczącymi wściekle tłumami - ludzie oczekują spokoju, ładu i bezpieczeństwa.

Może warto na początek przywrócić coś na kształt "czynów społecznych" i z udziałem chętnych do pracy Towarzyszy rozpocząć akcje, w których młodzi socjaliści zajmą się wspólną przestrzenią, zaczną pomagać zwykłym ludziom, itp. itd. Lud pracujący czeka na konkrety i ludzi, którzy nie oferują jedynie wiader żółci wylewanej w stronę przeciwników. Niech ten nowy "człowiek radziecki' będzie realną przeciwwagą dla wrzeszczących i niszczących wszystko "patriotów".

Tak widzę kwestie na najbliższy czas - ocieplanie wizerunku, merytoryczna dyskusja, realne działania i większy nacisk na dzień dzisiejszy i jutrzejszy - bez niepotrzebnego "gdybania" o historii.


Zwiazek i Mundury polubić
OdpowiedzCytat
Zwiazek
(@zwiazek)
Member Admin
Dołączył:5 miesięcy  temu
Posty: 24
25/09/2017 10:52 pm  

Równolegle do tworzenia młodzieżówki i partii wypadało by pomyśleć także i o związku zawodowym. Najlepiej takim klasowym i postępowym - jak nasza grupa inicjatywna 🙂

Związki zawodowe to w końcu przedszkole rewolucyjne dla klasy robotniczej. To w działalności związkowej wykuwa się dyscyplina, kolektywna solidarność wobec współtowarzyszy niedoli oraz nauka wspólnej obrony interesów pracowniczych.

Co chcemy przez to powiedzieć? Chyba jedynie to, iż zapraszamy do nas!


Partia polubić
OdpowiedzCytat
  
Praca