Forum

System szkolnictwa  

  RSS

karolg12345
Member Admin
Dołączył:1 miesiąc  temu
Posty: 33
06/09/2017 10:37 pm  

Cześć, z chęciom poznam Wasze opinie na temat systemu edukacji w Polsce - jak i co pasowałoby zreformować i w ogóle czy chcielibyście cokolwiek zmieniać.

Może podoba Wam się model skandynawski albo ten znany u nas jeszcze parę lat wstecz (z gimnazjami)...?

Zapraszam do dzielenia się opiniami i dyskusji 🙂

Edytowany:2 tygodnie  temu

OdpowiedzCytat
Lion_Luk
Member Admin
Dołączył:1 miesiąc  temu
Posty: 20
07/09/2017 8:48 am  

Ze szkolnictwem w kapitalistycznej Polsce jest jeden problem (ten sam co z każdą inną sferą publiczną): niedofinansowanie i ogólny burdel wynikający ze zmian z jednej kadencji sejmowej na drugą.

System szkolnictwa w PRL (tak samo jak służba zdrowia, system ubezpieczeń, samorządów itd.) nie cierpiał na poważne braki finansowe i dlatego działał sprawnie i bez większych zarzutów.

W sumie nie ma większego znaczenia jaki dokładnie będzie podział szkolny i jak te szkoły będą się nazywać. Problemem współczesnego burżuazyjnego szkolnictwa w Polsce jest jego nadmierna antykomunistyczna indoktrynacja, pochwała faszyzmu i skrajne niedofinansowanie. Kolejne zamykane placówki szkolne i zwalniani nauczyciele oraz bałagan z tak podstawowymi sprawami jak choćby podręczniki szkolne, są tego jedynie potwierdzeniem.


Zwiazek polubić
OdpowiedzCytat
piotr.kilen
Member Admin
Dołączył:3 tygodnie  temu
Posty: 20
13/09/2017 6:56 pm  

Postulatów miałbym bardzo dużo przede wszystkim:

1) Większy nacisk powiedzmy 2 lekcje tygodniowo poświęconym zajęciom artystycznym takim jak plastyka, muzyka, taniec. (współcześnie nie kładzie się prawie wcale nacisku na rozwijanie kreatywności, wyobraźni, estetyki, itp)

2) Na przedmiotach przyrodniczych takich jak fizyka, chemia, biologia- co najmniej 2 lekcje miesięcznie  poświęcone eksperymentom tak, aby uczniowie mogli doświadczyć to co przeczytali w książkach

3) Pierwsza lekcja obowiązkowo poświęcona wychowaniu fizycznemu.

4) Uruchomienie w każdej szkole licznych kół zainteresowań np: szachy, piłka nożna, itp

5) Profesjonalne zaplecze medyczne w szkole. 

6) Fajnie by było gdyby co najmniej jedna lekcja tygodniowo była poświęcona zajęciom dotyczącym medytacji, technik oddechowych, technik relaksacyjnych organizmu.

7) Fajnie byłoby również propagować sztuki walki zwłaszcza boks wśród młodzieży powiedzmy tak od 16 roku życia- w każdej szkole dodatkowe (nieobowiązkowe) zajęcia z jakiejś dyscypliny sztuki walki.

Oczywiście ten program zakłada duże nakłady finansowe i dobrą organizację, co może udać się jedynie w socjalizmie. Tzn. w systemie kapitalistycznym też by się to udało, lecz jedynie dla wybranych, dla tych nielicznych dzieci z bogatych domów. 


Zwiazek polubić
OdpowiedzCytat
  
Praca