Forum

System szkolnictwa  

  RSS

karolg12345
(@karolg12345)
Member Admin
Dołączył:5 miesięcy  temu
Posty: 67
06/09/2017 10:37 pm  

Cześć, z chęciom poznam Wasze opinie na temat systemu edukacji w Polsce - jak i co pasowałoby zreformować i w ogóle czy chcielibyście cokolwiek zmieniać.

Może podoba Wam się model skandynawski albo ten znany u nas jeszcze parę lat wstecz (z gimnazjami)...?

Zapraszam do dzielenia się opiniami i dyskusji 🙂

Edytowany:5 miesięcy  temu

Mlodziez polubić
OdpowiedzCytat
Lion_Luk
(@lion_luk)
Member Admin
Dołączył:5 miesięcy  temu
Posty: 56
07/09/2017 8:48 am  

Ze szkolnictwem w kapitalistycznej Polsce jest jeden problem (ten sam co z każdą inną sferą publiczną): niedofinansowanie i ogólny burdel wynikający ze zmian z jednej kadencji sejmowej na drugą.

System szkolnictwa w PRL (tak samo jak służba zdrowia, system ubezpieczeń, samorządów itd.) nie cierpiał na poważne braki finansowe i dlatego działał sprawnie i bez większych zarzutów.

W sumie nie ma większego znaczenia jaki dokładnie będzie podział szkolny i jak te szkoły będą się nazywać. Problemem współczesnego burżuazyjnego szkolnictwa w Polsce jest jego nadmierna antykomunistyczna indoktrynacja, pochwała faszyzmu i skrajne niedofinansowanie. Kolejne zamykane placówki szkolne i zwalniani nauczyciele oraz bałagan z tak podstawowymi sprawami jak choćby podręczniki szkolne, są tego jedynie potwierdzeniem.


Zwiazek polubić
OdpowiedzCytat
Piotr K
(@piotr-kilen)
Member Admin
Dołączył:5 miesięcy  temu
Posty: 44
13/09/2017 6:56 pm  

Postulatów miałbym bardzo dużo przede wszystkim:

1) Większy nacisk powiedzmy 2 lekcje tygodniowo poświęconym zajęciom artystycznym takim jak plastyka, muzyka, taniec. (współcześnie nie kładzie się prawie wcale nacisku na rozwijanie kreatywności, wyobraźni, estetyki, itp)

2) Na przedmiotach przyrodniczych takich jak fizyka, chemia, biologia- co najmniej 2 lekcje miesięcznie  poświęcone eksperymentom tak, aby uczniowie mogli doświadczyć to co przeczytali w książkach

3) Pierwsza lekcja obowiązkowo poświęcona wychowaniu fizycznemu.

4) Uruchomienie w każdej szkole licznych kół zainteresowań np: szachy, piłka nożna, itp

5) Profesjonalne zaplecze medyczne w szkole. 

6) Fajnie by było gdyby co najmniej jedna lekcja tygodniowo była poświęcona zajęciom dotyczącym medytacji, technik oddechowych, technik relaksacyjnych organizmu.

7) Fajnie byłoby również propagować sztuki walki zwłaszcza boks wśród młodzieży powiedzmy tak od 16 roku życia- w każdej szkole dodatkowe (nieobowiązkowe) zajęcia z jakiejś dyscypliny sztuki walki.

Oczywiście ten program zakłada duże nakłady finansowe i dobrą organizację, co może udać się jedynie w socjalizmie. Tzn. w systemie kapitalistycznym też by się to udało, lecz jedynie dla wybranych, dla tych nielicznych dzieci z bogatych domów. 


Mlodziez i Zwiazek polubić
OdpowiedzCytat
Mlodziez
(@mlodziez)
Member Admin
Dołączył:5 miesięcy  temu
Posty: 18
04/10/2017 3:29 am  

System szkolnictwa jest obecnie cały w Polsce do głębokiej, socjalistycznej reformy. Oczywiście, w warunkach kapitalizmu o porządnym systemie szkolnictwa - bezpłatnym na każdym szczeblu i dostępnym dla każdego - można jedynie pomarzyć. Kapitaliści zrobią wszystko co w ich mocy aby odebrać społeczeństwu bezpłatną i powszechną edukację oraz ogłupić skutecznie naród polski.

Wiele z proponowanych przez Was powyżej zmian jest - oczywiście - na miejscu i pomogły by zdecydowanie ulepszyć polską edukację.

Kluczowe jest jednak finansowanie (a raczej jego brak w obecnej sytuacji). Zwolnienia kadry nauczycielskiej, ograniczanie roli związków zawodowych w sektorze edukacji oraz próby komercjalizacji uniwersytetów i uczelni wyższych - to wszystko stanowi kilka części składających się na ogólną katastrofę polskiej edukacji po 1989 roku.

Edukacja w czasach PRL działała praktycznie bez zarzutu, była całkowicie darmowa i stała na bardzo wysokim poziomie. Obecnie - wszystko poszło w odwrotnym kierunku: złe reformy, odpłatność za studia i pomoce dydaktyczne oraz zdecydowane obniżenie ogólnego poziomu nauczania.

Wiadomo: głupim narodem łatwiej kierować.


OdpowiedzCytat
  
Praca