Forum

Józef Stalin  

  RSS

Piotr K
(@piotr-kilen)
Member Admin
Dołączył:5 miesięcy  temu
Posty: 44
13/11/2017 10:35 pm  

Wiem, że to temat rzeka, jednakże chciałbym poznać wasze zdanie odnośnie towarzysza Stalina.

Jak oceniacie jego działalność jako komunisty ? 


OdpowiedzCytat
Kobiety
(@kobiety)
Member Admin
Dołączył:5 miesięcy  temu
Posty: 20
14/11/2017 6:34 pm  

Tak jak każdego innego komunisty: miał zarówno swoje plusy, jak i minusy. Miał osiągnięcia, ale miał też porażki. Można by to napisać na temat każdego innego rewolucjonisty w każdym oddzielnym temacie.


OdpowiedzCytat
Lion_Luk
(@lion_luk)
Member Admin
Dołączył:5 miesięcy  temu
Posty: 56
18/11/2017 2:05 am  

Stalin, podobnie jak Trocki - budzi w międzynarodowym rewolucyjnym ruchu robotniczym spore kontrowersje. Jest to zrozumiałe, wedle tego konfliktu wykształcił się w końcu podział po 1940 roku na odłam stalinowski i trockistowski w ruchu komunistycznym.

Nie zamierzam się tutaj osobiście rozwodzić ani nad postacią Stalina, ani Trockiego, ani nawet Mao.

Pod tym względem nasz ruch postępowy POSTEP.ORG jest akurat ewenementem i nową jakością. W tym znaczeniu, iż my przezwyciężyliśmy ów podział i w naszych organizacjach (współtworzących ruch POSTEP.ORG) pogodziliśmy oba odłamy (miewamy nawet i maoistów tutaj) dla dobra ruchu robotniczego.

Łączy nas wszystkich jeden cel, przyświeca nam wspólna idea: obalenie kapitalizmu i zaprowadzenie rządów ludowych, prawdziwie demokratycznych i rewolucyjnych 🙂


OdpowiedzCytat
karolg12345
(@karolg12345)
Member Admin
Dołączył:5 miesięcy  temu
Posty: 67
06/12/2017 11:18 pm  

A ja odniose się do tematu - J. Stalin był postacią tragiczną - czasy, sytuacja itd. w jakiej doszedł do władzy były niezwykle ciężkie i wymagające - uważam, że nie można oceniać technik jakie stosował ten czy inny rząd a efekty tych działań - efekty linii stalinowskiej widać było nie tylko we wzroście gospodarczym ZSRR (pół feudalnego kraju przemienionego w mniej niż 30 lat w mocarstwo atomowe) ale i w geografii - od Berlina po Pekin widać było efekty linii stalinowskiej.
Podobnie każda praktycznie rewolucja - ot choćby Guevara składający kwiaty nad grobem Stalina - była rewolucją stalinowską i nawet najzagorzalszy trockista nie może przejść obojętnie koło tak twardych dowodów na słuszność linii generalnej Stalina i jego "socjalizmu w jednym kraju" - paradoksalnie to hasło stało się symbolem rebelii na całym świecie a nie permanentna rewolucja.
Takie jest moje zdanie na ten temat 🙂
Karol.

Edytowany:2 miesiące  temu

OdpowiedzCytat
  
Praca