Forum

Międzynarodowa przynależność PPP  

  RSS

Mundury
(@mundury)
Member Admin
Dołączył:3 miesiące  temu
Posty: 11
30/11/2017 5:36 pm  

Witam.

Gdzie Waszym zdaniem Postępowa Partia Polski (po rejestracji) powinna szukać międzynarodowej przynależności? Nie ma przecież już jednej, oficjalnej Międzynarodówki Komunistycznej (nie licząc ze 20 różnych małych i zwalczających się wzajemnie IV, V i VI "Międzynarodówek").

Czy szukać miejsca w jednej z owych sekt, czy raczej pozostać niezależnymi i czekać na pojawienie się jakiejś sensownej inicjatywy?


OdpowiedzCytat
karolg12345
(@karolg12345)
Member Admin
Dołączył:4 miesiące  temu
Posty: 59
05/12/2017 6:56 pm  

Nie określałbym ich tak odważnie sektami (paradoks jest taki, że tym słowem najchętniej żonglują najwięksi sekciarze).
W mojej opinii na pewno powinna PPP podpisać deklarację z Pyongyangu ( https://en.wikipedia.org/wiki/Pyongyang_Declaration), natomiast jeżeli mowa o bardziej międzynarodowej działalności to ciężko mi powiedzieć - sprawa do przedyskutowania na pewno...
Nie znam żadnej na tyle otwartej międzynarodówki do której można by dołączyć - niestety ale wszystkie jakie znam to albo trockistowskie albo maoistowskie lub hodżystowskie - przy całej mojej sympatii dla Stalina, Mao i Hodży muszę stwierdzić uczciwie - nie tędy droga!
Niestety ale nawet maoiści zapominają o starej dobrej zasadzie która była poniekąd podwaliną Rewolucji Kulturalnej - "niech rozkwita sto kwiatów i niech współzawodniczy sto szkół" - w dodatku zapominając o pewnych niuansach marksizmu - o ile stalinizm nie raz pokazywał kły skutecznie werbując, organizując proletariat przemysłowy, klasę robotniczą o tyle w przypadku inteligencji, drobnej burżuazji dużo skuteczniejszy okazuje się trockizm - widać to dobrze przy ruchach studenckich - większość z nich jest skupiona właśnie w środowiskach trockistowskich - oczywiście ten drugi zawsze był totalnie bezradny w praktyce, kiedy szło o realne walki i jej wyniki tam trockizmu nie było - prawdopodobnie przez prawicowo-idealistyczny odchył naturalny dla tego nurtu - nie mniej kooperacja tych nurtów może dać właśnie efekt niszczycielski dla kapitalizmu 🙂

Edytowany:1 tydzień  temu

OdpowiedzCytat
Lion_Luk
(@lion_luk)
Member Admin
Dołączył:4 miesiące  temu
Posty: 51
13/12/2017 5:23 pm  

Deklarację z Phenianu można podpisać. Można też podpisać wiele innych całkiem sensownych deklaracji, które przez ostatnich 27 lat zostało przy różnych okazjach uchwalonych. Znając życie, to bylo ich przynajmniej kilkadziesiąt. Nie rozwiązuje to jednak problemu.

Nadal nie widzę "Międzynarodówki" na tyle sensownej by do niej z czystym sumieniem przystępować. Każda z nich skupia wyłącznie organizacje jednego z odłamów ruchu robotniczego, zapominając o pluralizmie i centralizmie demokratycznym.

Moim zdaniem pozostaje organizować się tu i teraz, ale czekać w kwestii pojawienia się sensownej inicjatywy robotniczej, która (zgodnie z ideałami ruchu postępowego w Polsce) będzie łączyć różne odłamy ruchu robotniczego w skali międzynarodowej. Potrzebujemy powrotu do korzeni ruchu robotniczego. Potrzebujemy prawdziwej Międzynarodówki.


OdpowiedzCytat
  
Praca