Forum

Kto jest najbardziej postępowy i rewolucyjny na świecie?  

  RSS

Mlodziez
(@mlodziez)
Member Admin
Dołączył:5 miesięcy  temu
Posty: 18
06/09/2017 12:48 am  

Jaka Waszym zdaniem partia robotnicza lub innego typu organizacja robotnicza jest obecnie najbardziej rewolucyjna i postępowa na świecie?

Czy może będzie to grecka KKE? Może zaś jednak kolumbijska FARC-EP, meksykańscy Zapatyści z EZLN, komunistyczni partyzanci z KP Filipin, albo działacze Czerwonego Frontu w Rosji? Swoich zwolenników znajdą też pewnie bataliony YPG i YPJ w Kurdystanie oraz antyfaszystowscy powstańcy z Brygady Prizrak w Noworosji.

Może zaś - według Was - najbardziej rewolucyjną organizacją jest zupełnie inny podmiot? Dajcie znać 🙂

Edytowany:5 miesięcy  temu

OdpowiedzCytat
karolg12345
(@karolg12345)
Member Admin
Dołączył:5 miesięcy  temu
Posty: 67
06/09/2017 3:48 am  

Wydaje mi się, że nie da się jednoznacznie powiedzieć kto jest najbardziej rewolucyjny - wszystko jest determinowane przez specyficzne położenie tych partii - w Europie również jest wiele rewolucyjnych partii które gdyby znalazły się w takiej sytuacji jak np. Komunistyczna Partia Indii (Marksistowska) z takim poparciem i możliwościami również stanęły by do walki.

Prawdą jest również to, że w Europie (i w ogóle) w pierwszym świecie wiele partii zburżuazyjniało jak np. Komunistyczna Partia Brytanii, KPP czy Komunistyczna Partia Włoch. 

Poza tym głównie w pierwszym świecie (choć akurat nie tylko bo np. w Pakistanie są bardzo silni) mamy mocny i od zawsze nie rewolucyjny ruch trockistowski - 4 międzynarodówka, spartakusowcy czy cliffowcy.

Na szczęście z tego co obserwuje to od paru lat ruch Marksistowsko-Leninowski pomału się odbudowuje - miejmy nadzieję, że uda nam się utrzymać tę tendencję.


OdpowiedzCytat
Partia
(@partia)
Member Admin
Dołączył:5 miesięcy  temu
Posty: 17
10/09/2017 8:30 pm  

Zauważyliście bardzo ważną kwestię.

Nie sposób inaczej porównać rewolucyjności poszczególnych organizacji, stronnictw robotniczych, jak po ich namacalnej skuteczności.

W sytuacji gdy którakolwiek z wymienionych organizacji przyczyni się walnie do przeprowadzenia zwycięskiej rewolucji socjalnej (bądź jakakolwiek inna - niewspomniana grupa), będziemy mogli stwierdzić, iż jest ona najbardziej rewolucyjna.

W momencie dziejowym, który jest nierewolucyjny, reakcyjny, najważniejsze jest zachowanie przynajmniej rewolucyjnych pozycji teoretycznych i ideologicznych - i po tym można wtedy poznać prawdziwą organizację rewolucyjną.

W chwili obecnej (niestety) ciężko wskazać, która z owych grup najbliżej jest przeprowadzenia zwycięskiej rewolucji socjalnej.


OdpowiedzCytat
  
Praca