Forum

Wenezuela  

RSS

karolg12345
Member Admin
22/08/2017 3:20 am  

Witam, co uważacie na temat sytuacji w Wenezueli, jak się to skończy tj. czy uda się prezydentowi Maduro zbudować socjalizm i postawić Amerykanom czy okaże się jego rząd zbyt słaby aby sprostać temu nie łatwemu zadaniu. W mojej opinii bez rewolucji zbrojnej, zdobycia władzy siłą i zdruzgotania dotychczasowej machiny państwowej nie uda im się stawić skutecznego oporu ale to tylko moja pesymistyczna opinia ciekaw jestem Waszych 🙂

Pozdro

OdpowiedzCytat
Lion_Luk
Member Admin
24/08/2017 12:21 am  

Rewolucja Boliwariańska - jak każda inna - ma swoją narodową specyfikę. Znakiem szczególnym było zdobycie władzy prezydenckiej przez Hugo Chaveza w demokratycznych wyborach oraz wielokrotna reelekcja w związku z masowym poparciem ludowym dla jego postępowych reform.

Znakiem szczególnym jest też poparcie mas ludowych dla jego następcy - Nicolasa Maduro, związkowca i aktywisty ruchu robotniczego. Co nietypowe dla państw Ameryki Południowej, znaczna większość armii wenezuelskiej (zwłaszcza jej doły) popiera proces Rewolucji Boliwariańskiej i socjalistyczne reformy ekipy PSUV.

Rewolucja w Wenezueli rządzi się też jednocześnie pewnymi uniwersalnymi zasadami, typowymi dla każdej rewolucji socjalnej. Bez przekształcenia stosunków własności środków produkcji z kapitalistycznych na socjalistyczne niemożliwe jest trwałe zwycięstwo klasy robotniczej.

Nie obejdzie się też bez przekształcenia armii burżuazyjnej w armię socjalistyczną oraz zamiany instytucji państwa burżuazyjnego na instytucje działające na zasadach socjalistycznych.

Dobrym początkiem jest niedawno zwołana Konstytuanta, której celem jest uchwalenie nowej (miejmy nadzieję) socjalistycznej Konstytucji dla Wenezueli.

Jak to wszystko się skończy? Zwycięstwo rewolucji nie będzie możliwe bez zdecydowanej polityki N. Maduro oraz - w pewnym momencie - uzbrojenia najbardziej postępowych i rewolucyjnych oddziałów robotników wenezuelskich, którzy powinni utworzyć oddziały milicji obywatelskiej.

Takie jest moje zdanie w temacie 🙂

OdpowiedzCytat

Praca