Forum

Do kogo nam najbliżej?  

  RSS

Lion_Luk
Member Admin
Dołączył:1 miesiąc  temu
Posty: 20
29/08/2017 12:04 am  

Witam.

Jak w temacie. Do kogo Waszym zdaniem ideologicznie, politycznie, taktycznie najbliżej jest naszej grupie inicjatywnej Związku Zawodowego "Postęp"?

Czy postępowi związkowcy powinni w swej codziennej działalności współpracować z OPZZ, czy z NSZZ "S"? A może naszym sojusznikiem i partnerem w obronie praw pracowniczych powinny być mniejsze, ale za to mniej zbiurokratyzowane i bardziej radykalne ZZ?

Do wyboru jest przynajmniej kilka: OPZZ "IP", Sierpień 80, ZZ Walka, ZZ Wspólnota Pracy, ZZ Zmiana itd. Działacze którego ZZ są najbliżsi ideałom socjalizmu i klasowego podejścia do kwestii pracowniczych?

Odpowiedź na to pytanie wydaje się być kluczowa dla poszukiwania ewentualnych sojuszników w przyszłości.


OdpowiedzCytat
karolg12345
Member Admin
Dołączył:1 miesiąc  temu
Posty: 33
29/08/2017 6:26 pm  

Wydaje mi się, że wszystko zależy w dużej mierze od miejsca o którym mówimy gdyż w miejscowościach gdzie istnieją i faktycznie działają mniejsze ale bardziej bojowe związki zawodowe (jak np. Inicjatywa Pracownicza) należy skupić się na współpracy z nimi natomiast jeżeli w danej lokacji brak lepszych alternatyw to kooperować warto nawet z N$ZZ ale nie czarujmy się, że będzie to przyjazna współpraca oparta na wzajemnym szacunku a jedynie na krótkoterminowych korzyściach (np. współpraca związkowców N$ZZ i Postępu na terenie jakiegoś zakładu pracy) - w wypadku Sprzedajności trzeba sprawę postawić jasno od samego początku.

Każdy z wymienionych przez Was związków zawodowych (OPZZ "IP", Sierpień 80, ZZ Walka, ZZ Wspólnota Pracy, ZZ Zmiana itd.) jest do siebie nawzajem dość podobny i ciężko wskazać jakieś znaczące różnice między nimi - małe związki chwalą się tym, że są nie zbiurokratyzowane a duże tym, że mają etatowych specjalistów wszelkiej maści - natomiast wszystko to jest tak na prawdę reformistyczną lewicą i pod tym względem są oni do siebie podobni i to jest kwestia różniąca nas od nich.

Edytowany:4 tygodnie  temu

OdpowiedzCytat
  
Praca