Forum

Do kogo nam najbliżej?  

  RSS

Lion_Luk
(@lion_luk)
Member Admin
Dołączył:5 miesięcy  temu
Posty: 56
29/08/2017 12:04 am  

Witam.

Jak w temacie. Do kogo Waszym zdaniem ideologicznie, politycznie, taktycznie najbliżej jest naszej grupie inicjatywnej Związku Zawodowego "Postęp"?

Czy postępowi związkowcy powinni w swej codziennej działalności współpracować z OPZZ, czy z NSZZ "S"? A może naszym sojusznikiem i partnerem w obronie praw pracowniczych powinny być mniejsze, ale za to mniej zbiurokratyzowane i bardziej radykalne ZZ?

Do wyboru jest przynajmniej kilka: OPZZ "IP", Sierpień 80, ZZ Walka, ZZ Wspólnota Pracy, ZZ Zmiana itd. Działacze którego ZZ są najbliżsi ideałom socjalizmu i klasowego podejścia do kwestii pracowniczych?

Odpowiedź na to pytanie wydaje się być kluczowa dla poszukiwania ewentualnych sojuszników w przyszłości.


OdpowiedzCytat
karolg12345
(@karolg12345)
Member Admin
Dołączył:5 miesięcy  temu
Posty: 67
29/08/2017 6:26 pm  

Wydaje mi się, że wszystko zależy w dużej mierze od miejsca o którym mówimy gdyż w miejscowościach gdzie istnieją i faktycznie działają mniejsze ale bardziej bojowe związki zawodowe (jak np. Inicjatywa Pracownicza) należy skupić się na współpracy z nimi natomiast jeżeli w danej lokacji brak lepszych alternatyw to kooperować warto nawet z N$ZZ ale nie czarujmy się, że będzie to przyjazna współpraca oparta na wzajemnym szacunku a jedynie na krótkoterminowych korzyściach (np. współpraca związkowców N$ZZ i Postępu na terenie jakiegoś zakładu pracy) - w wypadku Sprzedajności trzeba sprawę postawić jasno od samego początku.

Każdy z wymienionych przez Was związków zawodowych (OPZZ "IP", Sierpień 80, ZZ Walka, ZZ Wspólnota Pracy, ZZ Zmiana itd.) jest do siebie nawzajem dość podobny i ciężko wskazać jakieś znaczące różnice między nimi - małe związki chwalą się tym, że są nie zbiurokratyzowane a duże tym, że mają etatowych specjalistów wszelkiej maści - natomiast wszystko to jest tak na prawdę reformistyczną lewicą i pod tym względem są oni do siebie podobni i to jest kwestia różniąca nas od nich.

Edytowany:5 miesięcy  temu

OdpowiedzCytat
Zwiazek
(@zwiazek)
Member Admin
Dołączył:5 miesięcy  temu
Posty: 24
03/10/2017 5:00 am  

To prawda, iż nie jesteśmy zbiurokratyzowani. To prawda, że jesteśmy nastawieni w 100% na obronę naszych wspólnych pracowniczych interesów. To prawda, że stoimy na straży przestrzegania Kodeksu Pracy i praw robotniczych. To prawda, iż zawsze stoimy na stanowisku klasowym, postępowym i rewolucyjnym.

Te fakty odróżniają nas od ogromnej większości związków zawodowych w Polsce. Jako jedyni - faktycznie - stoimy na pozycjach rewolucyjnej obrony interesów klasy robotniczej. To wyróżnia nas na tle całej masy badziewnych, sprzedajnych i żółtych związków zawodowych, które jedynie omyłkowo określają się jako ZZ.

Prawdą jest też jednak to, iż jako mała organizacja związkowa współpracować musimy z innymi związkami, wszystko to zaś w celu tym skuteczniejszej obrony naszych wspólnych praw i interesów.

Na chwilę obecną widzimy przede wszystkim kwestię strategicznej współpracy z różnymi ZZ - zależnie od sytuacji na danym zakładzie, w danej miejscowości itd.


OdpowiedzCytat
Postep
(@Postep)
Member Admin
Dołączył:8 miesięcy  temu
Posty: 23
15/12/2017 11:44 pm  

Wiadoma sprawa: ograniczać i minimalizować współpracę ze sprzedajnymi i skompromitowanymi ZZ, które zainteresowane są jedynie robieniem dobrze zarządom swoich kapitalistycznych firm, a maksymalizować i rozszerzać współpracę z radykalnymi, klasowymi i najbardziej bojowymi ZZ, jakie istnieją w danej lokalizacji.

Sytuacja jest jednak bardzo skomplikowana. Uzwiązkowienie polskich robotników (i w ogóle pracowników) wynosi raptem 10% ogółu zatrudnionych. W takich warunkach bardzo często nie ma po prostu z kim współpracować bo najbliższy zorganizowany ZZ jest na drugim końcu miasta.


OdpowiedzCytat
  
Praca